Nabídka
Hledat
Při stanovení vhodného výkonu digestoře bereme v úvahu velikost místnosti a podle toho zvolíme dostatečně výkonný odsavač. Výkon digestoře vypočítáme jednoduše tímto příkladem.
Objem místnosti: 3 (šířka) × 3 (délka) × 2,7 (výška stropu) = 24,3 m³
Optimální počet výměn za 1 h = 7 až 10
Potřebný minimální výkon výkon digestoře: 24,3 × 7 = 170 m³/h
Pokud je kuchyňská část propojena s obývacím prostorem, je potřeba započítat celou plochu a podle ní vybírat výkon motoru digestoře.
Vývod do venkovního prostředí odtahovým potrubím, ventilační šachtou, komínem (ve kterém se netopí) či světlíkem.. Odtahové potrubí by mělo být co nejkratší a s minimem ohybů. Potrubí by mělo být z materiálu, který je uvnitř hladký. Sklon potrubí se doporučuje 2º směrem dolů. Pro zachování optimálního výkonu a malé hlučnosti je třeba, aby byl průměr odtahu minimálně stejný jako průměr vývodu digestoře. Odtahové digestoře nemusejí mít žádný recirkulační filtr. V tomto režimu je práce digestoře přirozená. Nedoporučujeme použití flexo potrubí (spirálové potrubí), jelikož dochází ke snížení výkonu a zvýšení hluku odsavače.
Jestliže opravdu není možné využít pro odsavač vnější odtah, je možné jej používat v recirkulačním režimu. Je třeba vzít na vědomí tyto informace. Uhlíkový filtr lze nainstalovat do všech námi nabízených digestoří. Pracuje na principu recirkulace. Jinými slovy – přes aktivní uhlíkový filtr se recirkulací vrací do místnosti čistý vzduch. Pára ovšem zůstává v místnosti a je tedy třeba brát recirkulační režim jako nezbytnou variantu tam, kde nelze použít odtah ven. Filtry je potřeba měnit. Četnost výměny závisí na četnosti vaření. Při běžném provozu v kuchyni postačí výměna jednou za půl roku nebo po 120 hodinách. Uhlíkové řešení použijte pouze tam, kde nelze zřídit odtah pro klasický odtahový odsavač par.
Pokud je to možné, vždy zvolte vnější odtah. A to z těchto důvodů:
Nechte digestoř volně dýchat. I sebekratší úsek potrubí zúžený na menší, než doporučený průměr zvyšuje odpor odtahu a zatížení motoru, což má za následek snížení výkonu, zvýšení hlučnosti a může vést ke zkrácení životnosti motoru. Nezbytnou podmínkou je však odtahové potrubí o doporučeném průměru (minimálně 120 mm, optimálně 150 mm). Pokud je odtah delší než 1,5 m, nebo je ukončen venkovní mřížkou (která také zužuje průměr odtahu), doporučujeme použít potrubí o větším průměru než doporučeném. Je třeba brát v úvahu, že každé koleno 90 odpovídá zhruba délce 75 cm rovného potrubí.
Předně důležitá je vzdálenost digestoře od pracovní desky. U plynové desky se doporučuje 75 cm, u elektrické 65 cm. U modelů se šikmým sklem je možné tuto výšku snížit tak, aby spodní hrana digestoře byla nad elektrickou deskou min. 45 cm a u plynové min. 60 cm. Varná plocha by měla být užší než digestoř. Pět minut před tím, než začnete vařit, odsavač zapněte – v kuchyni vznikne žádoucí podtlak, který urychlí tah. Zavřete okna i dveře v blízkosti digestoře a během odsávání nevětrejte.
Digestoře jsou dodávané plně funkční a připravené pro připojení k odtahu. Je třeba zvážit nákup některého z následujících příslušenství jednotlivě, podle potřeb každého zákazníka.
Zpětná klapka - pouze v případě odtahu přímo přes zeď ven, zamezuje zpětnému průchodu studeného vzduchu digestoří do místnosti (platí pouze pro digestoře CATA, u všech modelů EMPIRE je zpětná klapka součástí vybavení digestoře).
Venkovní mřížka - ukončení vývodu na fasádě domu.
Uhlíkové filtry - pouze v případě, že digestoř nelze připojit k vývodu z místnosti a musí se použít recirkulace vzduchu v místnosti.
Nerezový povrch je velmi náročný na údržbu. Měli bychom vždy používat prostředky, které doporučuje výrobce, usnadníme si tím práci. Řada výrobků, které jsou na trhu uváděny jako čistící prostředky na nerez, je určena na údržbu dřezů, vodovodních baterií nebo jiných nerezových povrchů, které je možno po užití prostředku opláchnout vodou.
Nerezový povrch digestoře je upraven speciálním způsobem, takzvaným kartáčováním. Prostředky tohoto typu takovýto povrch nevyleštíte a bez oplachu vodou mohou agresívní složky v něm obsažené způsobit neodstranitelné skvrny. Důrazně varujeme před použitím agresivních čistících prostředků obsahujících chlór, které napadají i ušlechtilé oceli včetně nerezu. CATA,EMPIRE doporučuje k odstranění mastnot a vyčištění digestoře čističe na lihové bázi: Wema, Digič. K leštění doporučujeme přípravek WÜRTH spray nebo DIGEN.
Dřevo je v provedení světlý buk - dřevěné díly jsou přírodní, nemořené, opatřené tenkovrstvým lakem.
EMPIRE je privátní značkou společnosti ČEKO IMPORT a.s.. Z komponentů vyrobených výhradně v Evropě pro Vás sestavujeme a necháváme vyrábět digestoře s bezkonkurenčním poměrem užitná hodnota / cena.
Určení požadovaného sacího výkonu. Vypočítejte objem místnosti (délka × šířka × výška). Požadovaný sací výkon se rovná objemu místnosti, který násobíte požadovaným počtem výměn vzduchu za hodinu.
Umístění | Počet výměn / hod |
toalety | 7 - 14 |
koupelny | 4 - 7 |
ložnice | 2 - 4 |
kuchyně | 7 - 11 |
kanceláře | 3 - 6 |
společenské prostory | 5 - 8 |
bary | 14 - 22 |
garáže | 3 - 8 |
prodejny | 6 – 9 |
Ventilátory jsou určené do interiérů. Jsou opatřeny těmito stupni ochran, které zajišťují jejich bezpečný provoz.
IPX2 – Ochrana proti kapající vodě při náklonu krytu do 15°.Vertikálně padající kapky nesmí způsobit žádné poškození při náklonu předmětu do 15°.
IPX4 – Ochrana proti stříkající vodě pod jakýmkoliv úhlem.Voda, která stříká na kryt z jakéhokoliv úhlu, nesmí způsobit žádné poškození.
Druhy krytí podle IEC 529/ EN 60529 definují ochranu elektrických zařízení v krytech apod. a jsou značeny kódem IP, který se skládá z písmen „IP” a dvou čísel. První číslo definuje ochranu proti průniku pevných těles, tak jako ochranu proti dotyku dílů pod napětím. Druhé číslo definuje ochranu proti škodlivému průniku vody.
Je to vždy specifikované u každého typu ventilátoru.
STANDARD - spouští se samostatným vypínačem nebo vypínačem ovládajícím osvětlení.
T (TIMER) – s doběhovým časovačem (nastavitelná doba 3 – 15 minut).Spouští se tlačítkovým vypínačem a po uplynutí nastavené doby se automaticky vypne.
H (HYGROSTAT) – vlhkostní automatika kombinovaná s časovým spínačem.
C (CORD) – zapíná a vypíná se tahem za šňůrku (není nutný další vypínač).
Automatická žaluzie – modely B MATIC, B-23, B-30
Barevné provedení – Bílá, Nerez
Modely B-23 a B-30
Vnější mřížka s pevnou nebo samotížnou žaluzií - X-MART, B PLUS, B, B MATIC, CB, CB PLUS, LHV, MT, DUCT IN-LINE
Sada pro montáž do okna - X-MART, B PLUS, B, B MATIC
Zpětná klapka, která se jednoduchým způsobem připevní na výdechovou část - B PLUS
Stojánek u verze MT bez časovače (Timer)
Po instalaci plastových oken často přicházejí problémy se vznikem plísní - u starých oken sice utíkalo velké množství tepla, ale také docházelo k přirozenému provětrávání - u nových oken je sice výhodou jejich těsnost, která brání únikům tepla, ale nutností je pravidelné větrání, na které se často zapomíná. Řešením je použít trvalé nucené provětrávání místností pomocí ventilátoru CATA e100 GTH s funkcí mikroventilace, která efektivně a trvale brání vzniku plísní (podmínkou je aktivace stálého chodu – spínač S1 v poloze ON). Při mikroventilaci dochází k trvalému provětrávání daného prostoru (tiše - jen 17 dBA a úsporně - jen 4 W). V případě nárůstu vlhkosti v místnosti zvýší ventilátor automaticky svůj sací výkon, vlhkost odsaje a pak opět přejde do režimu mikroventilace. Funkci mikroventilace lze v případě potřeby vypnout. Ideální jak do koupelen a WC, tak i do kuchyní, jako doplněk digestoří, pracujících v recirkulačním režimu.
U axiálních ventilátorů proudí vzduch ve směru osy otáčení oběžného kola a používají se tam, kde je požadován velký průtok vzduchu bez vysokých nároků na dopravní tlak. Patří sem řady X-MART, B, B PLUS, B MATIC, MT, LHV. Maximální délky odtahu se u těchto ventilátorů pohybují v těchto relacích:
U radiálních ventilátorů proudí vzduch kolmo na směr osy otáčení oběžného kola a využívají se tam, kde je požadován vyšší dopravní tlak. Patří sem i semiradiální systém, což je přechod mezi radiálním a axiálním systémem. Vzduch proudí do ventilátoru v axiálním směru, tedy ve směru osy rotace oběžného kola, avšak výtlak z ventilátoru je pod úhlem menším než 90°. Výhodou semiradiálního systému jsou menší zástavbové rozměry. Do těchto skupin patří řady CB, CB PLUS, DUCT IN LINE. Maximální délka odtahu se u těchto ventilátorů pohybuje od 13 m (CB 100) do 36 m (DUCT IN LINE 150/560).
Vhodnost montáže ventilátorů s vlhkostní automatikou (hygročidlem) patří mezi časté dotazy. Většinu tazatelů se nám daří přesvědčit na přechod k ventilátorům s doběhovým časovačem.Vlhkostní automatika funguje tak, že ventilátor sepne, když vlhkost překročí mez (nastavitelnou ovládacím prvkem) a vypne, když vlhkost klesne pod tuto mez (s určitou hysterezí). Pokud jde o použití těchto ventilátorů v koupelnách, pak je vhodné věnovat pozornost těmto informacím:
Hygrostat (HYGRO) - Využití vlhkostní automatiky je v koupelnách principiálně možné, ale toto řešení moc nedoporučujeme. Vlhkost (resp. citlivost) je u ventilátorů CATA nastavitelná trimrem v rozsahu cca 40-90% rel. vlhkosti. V případě použití vlhkostního čidla je však potřeba počítat se dvěma efekty - reakční doba čidla na zvýšení či snížení vlhkosti je cca 8 min (je to dáno principem absorpčního vlhkostního čidla) a dále, pokud dojde k sepnutí ventilátoru v okamžiku, kdy je někdo ve vaně nebo ve sprše, pak začne kolem této osoby proudit vzduch a ochlazovat ji (vznikne nepříjemný pocit chladu). Ventilátory s vlhkostní automatikou jsou totiž primárně určeny do takových prostor, kde je potřeba udržovat určitou vlhkost vzduchu nepřesahující nastavenou mez a to bez nutnosti kontroly místnosti a manuálního spínání a vypínání ventilátoru (archivy, příruční sklady, sklepní prostory, ...). Pozn.: Všechny modely s HYGRO obsahují i funkci TIMER - mají samostatnou svorku pro nezávislé sepnutí ventilátoru bez ohledu na nastavenou vlhkost. Po přivedení fáze (tlačítko, vypínač nebo termostat) na tuto svorku se ventilátor rozeběhne, po odpojení fáze a po uběhnutí nastavené doby ventilátor přejde do automatického režimu hlídání vlhkosti. Koupelny - námi doporučovaný systém ovládání (a dnes hojně využívaný) je ventilátor s časovým doběhem (má v označení T, TIMER - např. X-MART 10 T) a spouštěný tlačítkem vedle vypínače osvětlení (tato tlačítka se vyrábějí ve shodných designech, jako běžné vypínače a používají se např.pro schodišťové osvětlení nebo zvonky v bytových domech). Při odchodu z koupelny stačí krátce stisknout toto tlačítko (např. v okamžiku zhášení světla), ventilátor se rozeběhne, odvětrá koupelnu a sám se vypne (zpoždění je opět nastavitelné a to v rozsahu cca 3-15 min.). Při tomto ovládání je však potřeba, aby k ventilátoru šly tři vodiče (pracovní nula, pevná nespínaná fáze napájející elektroniku ventilátoru, spínaná spouštěcí fáze od tlačítka).
U všech ventilátorů jsou motory opatřené kluznými ložisky s tukovou náplní pro celou dobu životnosti. Ventilátory které umožňují jak vodorovnou, tak i svislou montáž jsou navíc opatřené axiálním ložiskem (tj. takovým ložiskem, které podpírá osu při instalaci např. do stropu). Při současných kompozitních materiálech používaných při výrobě kluzných ložisek jsou tato plně srovnatelná s kuličkovými ložisky.
Motory ventilátorů jsou proti přehřátí (a tím proti riziku vznícení) chráněné tepelnými pojistkami. Používány byly nevratné pojistky (tj. při vypnutí pojistky bylo nutné vyměnit buď celý motor nebo poměrně komplikovaným způsobem samotnou pojistku). Od roku 2010 začíná výrobce osazovat motory vratnými tepelnými pojistkami – ty při přehřátí motor vypnou a po vychladnutí jej opět sepnou. Jako prvních se to týká nejzatíženějších motorů – u axiálních ventilátorů s průměrem 150 mm a u radiálních ventilátorů řady CB 100 a CB 100 PLUS.
Samotná sádrokartonová deska se chová z akustického hlediska jako účinná ozvučnice. I ventilátor, který samotný není prakticky slyšet a pokud by byl namontován na cihelnou (nebo jinou dostatečně tuhou) zeď, tak by splňoval vysoké nároky na nízkou hlučnost, tak může být po namontování na sádrokarton hlučný. Není to však chybou samotného ventilátoru, ale je to známka, že nebyla učiněná dostatečná opatření, aby se tomuto jevu zabránilo - tj. snížení rizika rezonancí zvýšením tuhosti sádrokartonové desky v místě montáže ventilátoru. Mnohdy stačí, aby byl sádrokarton v místě instalace ventilátoru zdvojený (např. druhá vrstva z téhož sádrokartonu nebo lépe z tužší cetris desky – třeba čtverec 50 × 50 cm nad hlavní, viditelnou, sádrokartonovou deskou) nebo zajistit dodatečné výztuže pomocí profilů, které budou v okolí ventilátoru fixovat sádrokartonovou desku ke stropu atd. Účinnost opatření lze snadno ověřit poklepem na desku v místě výztuh a mimo ně – podle toho, jak se bude vzniklý zvuk rozléhat.
Platí zde prostá a jasná zásada – čím lépe se podaří sádrokartonovou desku zatlumit, tím tišší bude vlastní provoz ventilátoru.
Pro svůj hygienický způsob osoušení rukou a hospodárný provoz se používají zejména v restauracích, hotelích, barech, nádražích, letištích a školách, ale i v moderních domácnostech. Čisté osušení pro každého – to Vám nabízejí naše osoušece rukou. To je důležité všude tam, kde se schází vetší množství lidí. A zapínají se také jen tehdy, když jsou zapotřebí. Povinné stisknutí knoflíku není nutné. Vestavěná infračervená detekční elektronika zajistí, že přitom nepřichází životní prostředí příliš zkrátka: nejenom zapíná přístroj, nýbrž jej také při oddálení rukou z dosahu vypne. To šetří značné množství energie. A jako bezdotykový systém není nutno jej ani čistit s použitím agresivních čistících chemikálií. Jestliže se porovnají náklady a ekologie různých systému pro sušení rukou, jsou elektricky poháněné jasně vpředu. To není rovněž ani překvapující. Přístroje není nutné průběžně zásobovat, neprodukují žádný odpad, jsou robustní a absolutně nevyžadují údržbu. Osoušece rukou EMPIRE jsou perfektním řešením problému: jednoduše se obsluhují, jsou funkční a hygienické.
Osoušeče rukou EMPIRE jsou vyráběny v několika kategoriích, které zaručí uspokojení Vašich přání. Můžete si vybrat nejen designové provedení a materiál, ale také výkon.
Sortiment osoušečů rukou zahrnuje nejen klasické plastové osoušeče, ale také moderní osoušeče rukou z nerezu v provedení antivandal.
ŘadaU-NIK
Elegantní design, nízká cena a vysoký výkon, to jsou vlastnosti, které dělají z tohoto osoušeče zařízení, které je dostupné opravdu všem. Přidejte se i Vy ke spokojeným vlastníkům tohoto osoušeče rukou!
Řada ARIEL
Dokonalý "ANTIVANDAL", opravdu super odolný osoušeč rukou, který je vhodný do barů, restaurací, klubů ( nemusíte se tedy bát poškození ani v případě odložení cigarety či hrubého zacházení ) Navíc má tento osoušeč otočnou trysku horkého vzduchu, takže jej lze využít i jako sušák vlasů či obličeje.
Fény EMPIRE jsou primárně určeny do běžných koupelen, firem a hotelových pokojů, nelze je používat v bazénových centrech a podobně.
Řada EMPIRE VIENTO 1 a 2:
Řada EMPIRE TINY a EMPIRE ATELIER SHAVER
Terpolymer Akrylonitril-Butadién-Styrén
Vlastnosti:
Vyrábí se mnoho typů lišících se tuhostí a teplotní odolností. Dosahuje se toho různým poměrem kopolymerujících složek. Je tuhý, pevný a přitom houževnatý, a to i při snížené teplotě. Speciální typy lze použít až do -40 °C. Dobře tlumí narázy a vibrace. Teplotní odolnost a tvarová stálost za tepla je lepší než u PS a SAN, stejně jako odolnost proti korozi a napětí. Snáší střídání teplot.
Chcete nám něco sdělit o našich produktech nebo e-shopu? Neváhejte napsat.